+36 70 774 7509 info@tinyweb.hu

Miért van szükség a WP adatbázis karbantartására?

Miért van szükség a WordPress adatbázisának karbantartására?

A WordPress adatbázisának karbantartása rendkívül fontos, mivel segít megőrizni az oldal biztonságát és működőképességét.

 

A WordPress adatbázisa

Mi is az az adatbázis?

Ahogy már a neve is utal rá, az adatbázis az adatok tárolására szolgál. A CMS tartalomkezelő rendszerek nem működhetnek nélküle (MYSQL adatbázis).

Az adatbázis táblákból áll és minden egyes táblában más-más információk tárolódnak. Minél több bővítményt telepítünk fel, annál több lesz ezeknek a tábláknak a száma és persze a méretük is.

Milyen információkat tárol a WordPress adatbázis?

Tulajdonképpen az adatbázisban található az összes fontos információ, amelyek az oldal működéséhez szükségesek.

Az adatbázisban tárolt információk közé tartoznak a bejegyzések, az oldalak, a bejegyzések és oldalak metaadatai, a kategóriák, a cimkék, a felhasználók, a hozzászólások, a bővítmények és azokkal kapcsolatos beállítások és a sablonok.

Minél több információt osztunk meg a weboldalunkon a látogatók számára, minél több bővítményünk van, illetve minél több blogcikket (bejegyzést) írunk, annál jobban növekszik az adatbázisunk mérete.

Nézzük, mi növelheti még a WordPress adatbázis méretét?

A WordPress adatbázis méretét számos tényező befolyásolhatja.

A WordPressnek van egy nagyon hasznos funkciója, mely a bejegyzéseink és oldalaink változatának mentése. Akárhányszor szerkesztünk, módosítunk egy bejegyzést vagy oldalt és újra elmentjük, minden alkalommal létrejön egy változat.

Tehát az adatbázis mérete minden alkalommal növekszik, amikor új tartalmat adunk hozzá a weboldalunkhoz, például új bejegyzéseket, új oldalakat, új kategóriát, cimkéket, felhasználókat, új bővítményeket, stb.

Továbbá minden egyes alkalommal növekszik az adatbázis mérete, amikor módosítjuk a bővítmények vagy sablonok beállításait vagy amikor a felhasználók új hozzászólásokat írnak az oldalra.

Az adatbázis méretét megnöveli az is, amikor a WordPress verzióját frissítjük, mivel az új verziók általában új adatbázis-táblákat is tartalmaznak.

Ha már nagyon sok bejegyzésed van, melyeket gyakran módosítasz, akkor előbb-utóbb rengeteg olyan változatot fog tartalmazni az adatbázisod, amire már nincs szükséged. Miért is? Mert ezek feleslegesen növelik meg az adatbázisod méretét!

Mi történik, ha túl sok a felesleges adat az adatbázisban?

A WordPress adatbázisa hasonló a számítógépünk merevlemezéhez. Amikor törlünk vagy másolunk fájlokat, programokat telepítünk, törlünk, akkor is maradnak felesleges fájlok a gépünkön, ami töredezettséget okoz.

Ha a merevlemezünk töredezett, lassabb lesz az adatok lekérése, így a számítógépünk is. A WordPress esetében sincs ez másként.

A weboldal is adatokat kér le az adatbázisból. Abban az esetben, ha túl sok felesleges adat növeli meg az adatbázis méretét, lassabb lesz a weboldal betöltődési sebessége is.

Az adatbázis méretének növekedése nemcsak a weboldal betöltődési sebességét lassíthatja, hanem problémákat okozhat az adatbázis biztonságával és teljesítményével kapcsolatban is.

Mi a megoldás?

Az adatbázis karbantartása!

A WordPress adatbázisának karbantartásához nagyon jó megoldás a WP-Optimize plugin, mely egy ingyenes bővítmény az adatbázisok automatizált tisztításához.

Az adatbázis méretének optimalizálása érdekében nagyon ajánlom a rendszeres használatát. Segít a rendszerben feleslegesen helyet foglaló tartalmakat törölni. Ezen felül ezeket a törléseket be is lehet ütemezni akár az utolsó két hét adatainak megtartásával.

Az alapbeállítások után már automatikusan dolgozik helyetted, optimalizálja az adatbázis tábláidat. Ezeket a műveleteket természetesen bármikor manuálisan is elvégezheted.

A bővítmények és sablonok frissítésekor érdemes ellenőrizni, hogy azok kompatibilisek-e a WordPress verziójával, és ha szükségesek, frissíteni őket.

Nagyon fontos, hogy ne feledkezz meg a biztonsági mentésekről sem, hogy mindig visszaállítható legyen a még működő verzió!

Ahhoz, hogy weboldalunk gyors legyen és biztonságban működjön, a karbantartás elengedhetetlen. Az adatbázis karbantartásán felül természetesen akad még tennivalónk, erről egy korábbi bejegyzésemben itt olvashatsz.

A karbantartás fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni, mivel az oldal lassulásához, sebezhetőségéhez és akár feltöréshez is vezethet, ha nem tartjuk karban.

Bízd rám nyugodtan weboldalad elkészítését és későbbiekben sem lesz gondod a karbantartással!

További cikkek a blogomon

Martonné Pruzsinszki Éva

multimédiafejlesztő, webdesigner